Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

Sıradan Bir Gün Sıradan Bir Hayat

Sıradan Bir Gün Sıradan Bir Hayat
Türkçe Ders Kitabı Etkinlikleri 26 Aralık 2019 1 defa okundu 0 yorum

8. Sınıf Türkçe kitabı Karanlığın Rengi Beyaz Metni 5. Etkinlik

Herhangi bir bedensel engeliz olduğunu düşünerek bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi anlatan hikaye edici bir metin yazınız.

  Sıradan Bir Gün Sıradan Bir Hayat                 
    Merhaba benim adım Ahmet. Bugün yine her zamanki gibi bir gün. Sıkıcı sıradan hayatım sizinkinden belki biraz farklıdır. Mesela sabah kalktığımda hiç aynaya bakmam. Buna hiç ihtiyaç duymadım. Nasıl göründüğümü bilemiyorum. Bunu duyanların içinden “Aaaaaaaayyy yazıkkkkk!” dediğini duyar gibiyim ama bu benim için hiç sorun olmadı. Zihnimde kendimle ilgili oluşan imaj hiç değişmez. Zihnimdeki benin saçları hiç bozulmaz. Bu nedenle “saçım bozuldu mu acaba” gibi bir  derdim hiç olmadı.
     Bazı insanlar şanssız olduğumu düşünse de ben kendimi hiç öyle görmedim. Derslerim hep çok iyi oldu çünkü öğretmenimi hep can kulağı ile dinlerim. Sanki başka şansım varmış gibi! Kendimle ilgili dertlere çok odaklanmadığım için hep daha önemli şeyleri düşünmüşümdür. Evrenin işleyişini anlamak ve öğrenmek en büyük zevkim. Diğer arkadaşlarımı büyüleyen şeyler benim hiç ilgimi çekmez. Onların dert ettiği şeyler benim için pek sorun değildir. Telefonda saatlerimi harcamak zorunda kalmadığımdan zamanımın çoğunu sesli kitaplar dinleyerek ya da kabartma yazı ile yazılmış kitapları okuyarak geçiriyorum.
       Ancak beni sinirlendiren şeyler de yok değil. Beni en çok hayatın sadece kendine ait olduğunu düşünen insanlar sinirlendirir. Bizim gibi insaların aciz olduğunu düşünen kişiler beni çok öfkelendiriyor. Bizim eksik bireyler olduğumuzu düşünen insanlara da hiç tahammülüm yok.
Ben birçok konuda oldukça şanslı olduğumu düşünüyorum. İnsan beyninin büyük bir kısmı görme duyusundan gelen verileri işlemek için çalışır. Ancak bu durum bazen önemli önemsiz birçok verinin işlenmesine sebep olur ki bu da dikkat dağıtıcı bir durumdur. Görmediğim için kolay kolay dikkatim dağılmaz. Ayrıca duyma duyum da çok gelişmiştir. Bazen ben gören arkadaşlarımın benden biraz daha şanssız olduğunu düşünüyorum. Zihinlerinin en parlak zamanlarında “acaba fotoğrafımı kaç kişi beğenecek, sivilcelerim nasıl görünüyor” gibi sorunlarla kafaları o kadar meşgul ki. Sonunda bu zamanlarını boşa heba ediyorlar.
      Sonuçta ben eksiğiyle , ya da fazlası ile sizler gibi bir insanım. Sizden tek bir isteğim var. Bize acımak yerine bize sadece eşit şartlar sağlayın. Bunun adına da pozitif  ayrımcılık demeyin. Ayrımcılığın  pozitifi olmaz. Bu söylem o kadar kötü ki ne başarırsam başarayım sanki hak etmemişim gibi hissettiriyor. Hayır başardıklarımı siz nimet diye vermediniz. Ben çalıştım ve başardım. Tıpkı sıradan insanlar gibi.

Ümit KİPER

Facebook Yorumlar