Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

Tasarruf Etmek ile ilgili Hikaye

Tasarruf Etmek ile ilgili Hikaye
Diğer 6 Şubat 2019 117 defa okundu 0 yorum

Tasarruf Etmek ile ilgili Hikaye

Bir gün sınıfta öğretmen “Çocuklar size bir soru soracağım” dedi. Bütün öğrenciler pür dikkat öğretmeni dinlediler.

Öğretmen:

-Aranızdan kaç kişi ellerini yıkadıktan sonra suları kapatmayı unutuyor ya da ışığı kullanmasa da açık tutuyor.

Bütün öğrenciler birbirine baktı aslında çoğu aynı davranışı sergiliyorlardı. Ama parmak kaldırmaya çekinmişlerdi.

Sadece Ahmet kendinden emin bir şekilde parmak kaldırdı. Genelde böyle durumlarda Ahmet kendine güvenir ve dürüst davranırdı. Zaman zaman öğretmenin söylediğinin tersini savunurdu. Bu konuşmalar diğer öğrenciler için ilgi çekici olur, aniden ortam hararetli bir hal alırdı.

Ahmet:

-Ben kapatmıyorum öğretmenim.

Öğretmen:

-Evet Ahmet, neden böyle bir şey yapıyorsun?

Ahmet:

-Biz faturalarımızı ödeyebiliyoruz bir sorun olmuyor.

Öğretmen:

-Ahmet, sorun faturaları ödeyebilmek değil. Biliyorsun su gibi kaynaklar maalesef azalıyor. Elektrik tüketmek ise çevremize zarar veriyor.

Ahmet:

-Öğretmenim siz bize su döngüsünden bahsetmiştiniz. Su buhar olarak uçuyor ve sonra tekrar yağmur olarak düşüyor. Bu anlattığınıza göre su tükenmez ki! Ayrıca elektrik fosil yakıt değil ki çevreyi kirletsin.

Öğretmen (Ahmet’in bu şekilde farklı açıdan bakmasına memnuniyetini gizlemeden gülümseyerek): —Aferin Ahmet, fikirlerini savunman çok hoşuma gidiyor. Sadece ben ya da başkası söylüyor diye bir şeyi doğru kabul etmeyin. Ama bu konuda yanılıyorsun. Öncelikle su, döngü ile yeniden yağmur olarak yağıyor ancak bu suyun çok ya da az olması ile ilgili değil. İçilebilir olması ile ilgili. Dünyanın çoğu sularla kaplı ancak çok az bir kısmı içilebiliyor. Bu nedenle suların kirletilmesi, içilebilir suyu azaltıyor. İkinci olarak evet elektrik bir fosil yakıt değil ancak biz elektriği maalesef termoelektrik santrallerinde fosil yakıtlar yakarak elde ediyoruz. Bu nedenle her tükettiğimiz elektrik doğayı kirletiyor.

Ahmet (bir süre düşündü):

-Anladım öğretmenim. Bana bunu kızmadan anlattığınız için teşekkür ederim. Artık bu konulara dikkat edeceğim.

Öğretmen:

-Çocuklar hepiniz Ahmet’i örnek almalısınız. Eğer bir şey mantığınıza uymuyorsa bunu söylemekten çekinmeyin. Çoğumuz maalesef fikirlerimizi söyleyemiyoruz. Bu nedenle şimdi hep beraber Ahmet’i alkışlayalım.

Bütün sınıf Ahmet’i alkışladı. Ahmet ise artık evde suyu ve elektriği işi biter bitmez kapatmaya özen gösterdi.

Facebook Yorumlar