Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanarak bilgilendirici metin yazınız

Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanarak bilgilendirici metin yazınız
Diğer 29 Kasım 2018 220 defa okundu 0 yorum

Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanarak bilgilendirici metin yazınız.

mause: fare                                                         printer: yazıcı

computer: bilgisayar                                         scanner: tarayıcı

modem: çevirge                                                navigasyon: yolbul

joy- stick: kumanda kolu                                  adaptör: uyarlayıcı

BİLGİSAYARIN HİKAYESİ

Bilgisayar hayatımızı kolaylaştıran en önemli buluşların başında gelir. İlk yapılan bilgisayarlar oda büyüklüğünde olup çok basit işlemleri yapması için tasarlanmıştı. Bu bilgisayarlar çok pahalıydı ve çok kısıtlı işlemler yapılabiliyordu.

Teknolojinin gelişmesi mikro işlemcilerin bulunması ile birlikte bilgisayarlar küçülmeye başladı. Aynı zamanda maliyetleri düştü ve kişisel kullanım için uygun hale geldi. Kişisel bilgisayarların evlere girmeye başlaması ile birlikte çok hızlı bir şekilde insanların farklı ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler üretilmeye başlandı. Kişisel ihtiyaçlar için üretilen birçok yazılım ortaya çıktı. Ancak başlarda kullanmak biraz güçtü her işlem için komutlar yazmak gerekiyordu. Farenin icadı bilgisayar kullanmayı oldukça kolaylaştırdı. Bilgisayar artık sadece ciddi işlemler yapmak için değil eğlenmek için de kullanılmaya başlandı. Birçok oyun yazılarak bilgisayarlarda oyun oynanmaya başlandı. Bilgisayarda oyun oynamayı kolaylaştırmak için kumanda kolu üretildi. Bu kumanda kolları sayesinde oyun oynamak daha da kolaylaştı.

Bilgisayarların her eve ve ofise girmesi ile birlikte yazılan yazıları kâğıda basmak için yazıcı icat edildi ve artık bir yazıyı hızlı bir şekilde yazıp kopyalarını çoğaltmak çok daha kolay bir hale geldi. Tarayıcılarla herhangi bir belge ya da fotoğraf bilgisayarlara yükleyebilir hale geldi.

90 lı yıllarda internetin keşfi bilgisayar dünyasına çağ atlattı. İnternet sayesinde bütün bilgisayarlar birbirleri ile iletişim haline geçmeye başladı bütün bilgisayarlar çevirgeler sayesinde birbirlerinden bilgi alıp verebiliyorlardı. Teknolojinin gelişmesi her geçen gün bilgisayar donanımlarının küçülmesini sağladı. Bu sayede dizüstü bilgisayarlar yapılarak bilgisayarı istediğimiz her yere götürebilir olduk. Dizüstü bilgisayarları prizlere uyarlayıcılarla bağlayarak yeniden pillerini doldurabilir olduk. Bilgisayar dünyası o kadar hızlı gelişiyor ki artık bilgisayarlar cebimize girer hale geldi. Akıllı telefonlar sayesinde nerede ise her işlemi telefonlarımızdan halledebiliyoruz. Akıllı telefonlarla da bulunan yolbul sayesinde yolumuzu bulabiliyor ya da e postalarımızı kontrol edebiliyor, dünyanın bir ucundaki herhangi bir kişi ile görüntülü konuşabiliyoruz.

Bilgisayarların gelişim hızı oldukça baş döndürücü. Gelecekte neler olabileceği bilmek gerçekten imkânsız ama hayatımızın şimdikinden daha kolay olacağı kesin gibi.

Facebook Yorumlar