Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

Karga ile Tilki fablını tamamlayınız

Karga ile Tilki fablını tamamlayınız

Aşağıya, “Kargayla Tilki” fablının giriş bölümü verilmiştir. Bu bölümden hareketle fablı tamamlayınız.

KARGAYLA TİLKİ FABLI

Karga Usta, bir ağacın dalına konmuş, iki gagasının arasında kocaman bir dilim peynir, gözlerini krallar gibi çevresinde dolaştırmaktaymış. Rastlantı bu ya, bizim Tilki Baba da oradan geçiyormuş, peynirin kokusunu alıvermiş hemen, ağzı sulanmış. Başını yukarı kaldırmasıyla bizim Karga Usta’yı görmesi bir olmuş, daha çok sulanmış ağzı.

“Günaydın, benim çok sayın ve çok soylu karga kardeşim.” demiş. “Öyle yakışıklısınız kİ hele benim gözüme öyle güzel görünüyorsunuz ki! Eğriye eğri, doğruya doğru, sesiniz de tüyleriniz gibiyse siz bu ormanda yaşayan tüm yaratıkların en iyisi, en güzeli, kısacası Anka kuşusunuz demektir.” Peki, sonra ne olmuş, bizim Karga Usta ne yapmış dersin?

………………………..

Karga usta Tilki Babanın yapmaya çalıştığı şeyi anlamış.  Peynirini kaptırmamak için bir plan kurmuş. Tilki Babaya çaktırmadan ağzındaki peynirini hemen yanına koymuş ve ağzına peynirin yerine beyaz bir taş almış. Sonra kanatlarını gererek şarkı söylemeye başlamış ve ağzındaki taş yere düşerken Tilki Baba zıplayarak taşı ısırmış. Ama peynir yerine taşı ısırdığını çok geç anlamış. O kadar hızlı ısırmış ki dişi kırılmış. Bu da Tilki Baba’ya ders olmuş. Başkalarının elde ettiği şeylere göz koymaması gerektiğini anlamış.

Facebook Yorumlar