Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

“İyilik eden iyilik bulur.” Sözünü açıklayınız.

“İyilik eden iyilik bulur.” Sözünü açıklayınız.
Diğer 28 Kasım 2018 134 defa okundu 0 yorum

“İyilik eden iyilik bulur.” Sözünü açıklayınız.

İnsanoğlu sosyal bir canlıdır ve sosyal hayat insanların işbirliği içerisinde olmayı gerektirir. Bu sosyal ilişkileri güçlendiren en temel şeylerden birisi de insanların birbirlerine yardım etmeleri ve iyilik yapmalarıdır. Toplumlar bu sayede birbirlerine güvenir ve ilişkileri gelişir.

Bir kişiden iyilik gördüğümüzde bunu unutmayız ve biz de o kişiye ilk fırsatta yardım ederiz. İyilik yaparken karşılık beklemesek de hepimiz genel olarak bize yardım eden kişilere yardım etme eğilimindeyizdir.

Kötülük yapan ya da bencil davranan insanlar kendilerini başta kazançlı hissetseler de daha sonra diğer insanlar tarafından dışlanmaya başlarlar. Bu tip insanlar yardım etmeyi bir kayıp olarak görürler ama aslında iyilik yapmak verdiğimizden daha fazlasını almak demektir. Arıca yardım etmek karşılık olmasa da insanların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur. Yaşadıkları ortamın daha güvenli olduğunu hissettirir.

Her yapılan iyilik toplumu daha iyi hale getirir bazen yaptığımız iyilik bizi doğrudan etkilemez ama dolaylı olarak bize iyilik olarak geri dönebilir. Fakir bir öğrenciye burs vermek, bir çocuğun eğitim almasını sağlamak toplumu ileri götüren bir durumdur. Toplumun daha ileri seviyelere gitmesi bizim de gelecekte daha refah bir toplumda yaşamamızı sağlayabilir.

Sonuç olarak iyilik yapmak hem manevi bir doyum sağlar hem de doğrudan ya da dolaylı olarak bize iyilik olarak geri döner.

Facebook Yorumlar