Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

Güneşi Bile Tamir Eden Adam Metni Etkinlikleri 4.Sınıf

Güneşi Bile Tamir Eden Adam Metni Etkinlikleri 4.Sınıf

GÜNEŞİ BİLE TAMİR EDEN ADAM METNİ

Muammer Bey, adanın ciğercisidir. Her tarafı çam ağaçlarıyla, eski evlerle dolu, pırıl pırıl deniz olan, tekir kedileriyle meşhur adanın en titiz insanlarından biridir. Aynı zamanda adanın en inatçı insanı da Muammer Beydir. Çok kıskanç ve iddiacıdır. (…) Alıngandır. Olan bitenden habersiz havada gezinen bulutlara bile küsebilir. Ayakkabılarına, evinin perdelerine, kahvedeki ince belli çay bardaklarına bile küstüğü olmuştur.

Kardeşi ise tamircidir. Tamirci Kadir Bey! Dünyanın tartışmasız en iyi insanıdır Kadir Bey. Tüm zamanların en başarılı, en usta tamircisidir. İnanmayacaksınız ama onunla küstür Muammer Bey. (…) Tamirci Kadir Bey ise, kendi dünyasında, yumuşak bir insandır. Böbürlenmeyi hiç sevmez. Tamir ettiği bo­zuk makinelerle övünmez. Sanki onlar, kendisi onardığı için değil de tesadüfen çalışmış gibi hava takınır. “Nasıl oldu anlayamadım. Şurasına bir dokundum, çalışmaya başlayıverdi.” falan diyerek kendi becerilerini küçümser. (…)

Şöyle der:

“Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, buzdolapları, bisikletler, kapılar, arabalar, faks makineleri, saatler, radyo ve televizyonlar… Aklınıza ne gelirse, bozulmadan duramazlar. Bu onların karakteridir. Bozulacaklar. Mecburen. Biz de onları tamir edeceğiz.

İnsan ilişkileri de öyle değil mi? Öfke, hırs, kıskançlık, çekememezlik, açgözlülük gibi duygular işin içine karışınca insan ilişkileri de bozulur ister istemez. (…) Tıpkı çamaşır makineleri gibi, arada insan ilişkilerini de tamir etmek gerekir. Hayat denen şeyin yarısı uyumakla diğer yarısı da tamir etmekle geçer zaten.”

Çocuklar da Tamirci Kadir Beye hayrandır. Çokbilmiş Melisa, onun bir sihirbaz olduğunu söyler durur. Melisa’ya göre, adada Kadir Bey’in eli değmemiş bir eşya bulmak olanaksızdır. Hatta ona “Bilgin” adını takmıştır. (…)

Kadir Bey farklıdır. O her şeyi tamir eder. Yalnız eşyaları değil aynı zamanda ilişkileri de. Araları bozulan çiftler, birbirine küsen kırk yıllık arkadaşlar, anlaşamayan komşular Kadir Bey’in peşini bırakmazlar. Sorunlarını ona anlatıp, çözmesini isterler. O da, “Bu sizin sorununuz, beni ilgilendirmez,” deyip sırtını dönmez. Hemen taraflarla konuşur, basit ama kalıcı çözümler geliştirerek, küsleri barıştırıverir. Borçlularla alacaklıları el sıkıştırır. Kiracılarla ev sahiplerini anlaştırır. Birbirine küsmüş karıkocaların, bir iki güzel sözle arasını buluverir. Neden barışmaları gerektiğini öyle güzel anlatır ki, şaşarsınız. (…) Kadir Bey herkese olumlu baktığından, herkesin de kendisiyle ilgili olumlu düşündüğünü sanır. (…)

Behiç AK (Kısaltılmıştır.)

Güneşi Bile Tamir Eden Adam metninin etkinliklerini birlikte yapalım.

Facebook Yorumlar