Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet konulu bilgilendirici bir metin yazınız

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet konulu bilgilendirici bir metin yazınız

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızı yazarken “ama, bununla birlikte, lakin, fakat, buna rağmen, ancak” kelime ve kelime gruplarını uygun yerlerde kullanınız. Yazınızda kullandığınız bu kelimelerin altlarını renkli kalemlerle çiziniz.
Nasıl kişiler için hür ve bağımsız olmak en temel gereklilik ve tartışılmaz bir haksa bir millet içinde ulusal bağımsızlık aynı şekilde tartışmaz bir haktır. Bir devlet ancak bu şekilde hür kararlar alıp halkına refah sunabilir.
Bir milletin bağımsız olabilmesi için sınırları belli bir toprak parçası, bayrağı, kendi yasaları, ekonomik olarak kendi kararlarını alabilmesi gerekmektedir. Lakin sadece bunlar bir ulusun bağımsızlığı için yeterli değildir. Bununla birlikte o ülkede yaşayan vatandaşların yönetimde söz sahibi olabilmesi, hukuk çerçevesinde haklarının korunuyor olabilmesi de gerekir. Halkın yönetimde söz sahibi olabilmesini sağlayan en iyi yönetim sistemlerinde bir tanesi de cumhuriyettir. Cumhuriyet sistemi halkın kendi kendisini yönetmesini sağlayan bir sistemdir ama bu sistem içerisinde demokrasi bulunmuyorsa o millet için bağımsızlıktan bahsedemeyiz. Dünyada ismi cumhuriyet olan ancak halkına zulmeden birçok yönetim sistemi bulunmaktadır.
Özetle ulusal bağımsızlık hem devletin diğer devletlere karşı özgürlüğünü ifade eder ; hem de bir milletin kendi toplumundaki hür iradesini. Bu ikisinden herhangi birisi eksikse, o milletin ulusal bağımsızlığı olduğunu söylemek güçtür.

Facebook Yorumlar