Boş Bir Kümes Birkaç Dolu Kalp adlı metnin konusu ve ana fikrinden hareketle hikaye edici bir metin

Boş Bir Kümes Birkaç Dolu Kalp adlı metnin konusu ve ana fikrinden hareketle hikaye edici bir metin

Boş Bir Kümes, Birkaç Dolu Kalp adlı metnin konusu ve ana fikrinden hareketle hikaye edici bir metin yazınız.

Uzak uzak diyarlarda kocaman ağaçlar, bin bir türlü bitki ve hayvanların yaşadığı bir ülke varmış. Buradaki canlılar hep birlikte mutlu bir şekilde yaşarlarmış. Günün birinde denizin ötesinden bir insan çıkagelmiş. Çok aç ve çok yorgun olduğunu söylemiş kendisine yardım etmelerini istemiş. Bütün canlılar toplanmışlar bu insanı kabul edip etmemeyi konuşmuşlar.

Kurnaz Tilki:

-Bence kabul etmeyelim çünkü bu insanı tanımıyoruz bize zarar verebilir, demiş.

Küçük Serçe:

-Baksanıza ne kadar çaresiz görünüyor, bence yardım etmeliyiz ve onu kabul temeliyiz, demiş.

Birçok hayvan söz alıp konuşmuş. Bazıları kabul etmeyi, bazıları da kabul etmemeyi önermiş. Bunun üzerine Bilge Baykuş’a sormaya karar vermişler.

Bilge Baykuş:

-Biz burada hep birlikte mutlu bir şekilde yaşıyoruz, çünkü birbirimize güveniyoruz. Eğer sürekli birbirimizden korkarsak ve birbirimize güvenmezsek nasıl birlikte yaşarız. Bizden yardım isteyen canlılara yardım etmezsek hiçbir zaman mutlu olamayız, demiş.

Bunun üzerine bütün canlılar Bilge Baykuş’a hal vermişler ve insanı aralarına kabul etmişler.

İnsan:

-Ben çok üşüyorum, benim sizler gibi kürküm yok kış geldiğinde eğer barınağım olmazsa soğuktan ölürüm. Şuradaki ağaçların bazılarını keseyim de kendime ev yapayım, demiş.

Diğer canlılar da kabul etmişler. İnsan kendisine ağaçtan bir kulübe yapmış.

Bir süre sonra insan tekrar gelerek:

-Ben sizler gibi değilim yeteneklerim yok ama şuradaki ağaçları kesip kendime tarla yaparsam istediğimi yetiştiririm böylece aç kalmam, demiş.

Diğer canlılar yine kabul etmişler. Bir süre sonra insan artık sormamaya başlamış. İstediğinde ağaçları kesip tarlasını büyütmeye başlamış. Tarlasını etrafını çevirmiş, diğer hayvanların oraya girmesine izin vermemiş. Havuçlarını yediği için tavşan kardeşi öldürmüş. Bunun üzerine hayvanlar konseyi toplanmış ve insana bir ders vermeyi kararlaştırmışlar. Arılar insanın bitkilerini polenlemeyi bırakmış. Kurbağalar zararlı böcekleri yemeyi bırakmışlar. Artık kimse insana yardım etmemiş. Bunun üzerine insanın tarları hiç ürün vermemiş ve insan aç kalmış.

İnsan yeniden hayvan konseyine gelmiş yalvarmış kendisini affetmelerini istemiş.

Bilge baykuş:

-Biz burada hep birlikte işbirliği içinde çalışıyoruz seni de aramıza kabul edip sana misafirperverlik gösterdik ama sen kendini bizde üstün gördün. Bu topraklar hepimize ait eğer pişmansan seni affederiz. Çünkü biz hiçbir canlıyı geri çevirmeyiz demiş.

Bunun üzerine insan yaptıklarından çok pişman olmuş ve bilgisini diğer canlılara yardım etmek için kullanmış. Diğer canlılar da insana yardım etmiş. Hep birlikte mutlu bir hayat sürmüşler.

Facebook Yorumlar