Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

Birlik ve Beraberlik konulu bilgilendirici bir metin yazınız

Birlik ve Beraberlik konulu bilgilendirici bir metin yazınız

Atasözü veya özdeyiş kullanarak Birlik ve Beraberlik konulu bilgilendirici bir metin yazalım.

Yukarıdaki atasözleri ve özdeyişlerden seçtiklerinizi kullanarak “birlik ve beraberlik” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Metninize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.

Birlik olmak nedir?

İnsanlar aslında doğada oldukça güçsüz varlıklar.  Bir aslan gibi ya da kaplan gibi doğada kolaylıkla tek başına yaşayabilme becerisi yok. Ancak insanlar birlikte olduklarında kendilerinden beklenemeyecek kadar büyük işleri başarabilme becerisine sahip olurlar. Bir düşünün uzaya gidebilmek, aya ayak basabilmek, piramitleri inşa edebilmek tek bir insanın başarabileceği bir şey değildir. İnsanlar organize olmaya başladığı ve daha büyük gruplar halinde birlikte yaşamayı öğrendiğinde insanoğlu doğaya hükmedecek bir güce erişmeye başladı.

Birlik olmak TDK’ya göre “ bir işi yapmak için anlaşmak” anlamına geliyor. Yani bir grup insanın işbirliği yapmasını ifade ediyor. İnsanlar organize olmaya başladığında işbölümü gerçekleşerek daha ayrıntılı bir şekilde birçok konuya odaklanmaya başlarlar. Ancak yalnız bir insan için böyle bir durum söz konusu değildir. Barınmak, yiyecek bulmak, güvenlik gibi birçok durumu kendi başına çözebilmesi gerekir. Bu durumda insanın ayrıntılı konular üzerinde düşünebilmesini, ve daha büyük işler başarabilmesini azaltır. Ancak bunun da bir bedeli vardır. İnsan grupları daha büyük topluluklar halinde yaşamaya başladığından beri özgürlüklerinden fedakarlıklarda bulunmaları gerekmektedir. Bu durum insanlarda bir ikilem oluşturur. Yani topluluğun huzur verici koynunda daha az özgür olmakla, yabanda özgür olup daha çetrefilli bir yaşam kurmak arasında seçim yapmak durumundadır. Bu tercih ne olursa olsun birlik olan toplumların daha büyük işler başarabildiğini görüyoruz. Atatürk’ün de dediği gibi “Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener”.

Atasözü veya özdeyiş kullanarak Birlik ve Beraberlik konulu bilgilendirici bir metin yazalım.

Facebook Yorumlar