Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

KRALIN TOHUMU METNİ ETKİNLİKLERİ 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Okuma Metinleri

KRALIN TOHUMU METNİ ETKİNLİKLERİ 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Okuma Metinleri

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

  1. Dürüst olmak ve her zaman doğruları söylemek bize neler ka­zandırır? Anlatınız.
  2. “Dürüstlük” ile ilgili bir anınızı arkadaşlarınıza anlatınız.

* Metni noktalama işaretlerine dikkat ederek sessiz okuyunuz.

KRALIN TOHUMU METNİ

Bir zamanlar ülkelerden birinde yaşlı bir kral varmış. Bu kralın çocuğu yokmuş. Kral yaşlandıkça kendi yerini kime bırakabileceğini düşünmeye başlamış. İyiliksever, dürüst ve doğrulardan asla sapmayan biri kendisinden sonra kral olsun istiyormuş. Bunun için şöyle bir yol izlemiş.

Adamları ülkedeki bütün erkek çocuklarına birer çiçek tohumu dağıtmış. Kral da bu tohumlardan çıkacak çiçekler arasında en güzel hangisi olursa kendisinden sonra çiçeği yetiştirenin kral olacağını ilan etmiş.

Bu çocuklardan biri de Jack’miş(Cek). Jack(Cek), kralın verdiği tohumu saksıya dikmiş; ama uzunca bir süre beklemesine rağmen saksıda çiçek çıkmamış.

Annesi belki yanlış bir saksıya diktiği için çıkmayacağını söyleyince de tohumu yeni bir saksıya, başka türlü bir toprağa dikmiş; ama nafile, yine hiçbir bitki yeşermemiş, çiçek açmamış.

Sonunda kralın söylediği gün gelmiş. Ülkenin bütün çocukları rengarenk, birbirinden güzel çiçeklerle kraliyet sarayının önünde sıraya dizilmişler. Ellerinde çiçek olmayan yalnızca Jack(Cek) varmış. Jack(Cek), elinde boş saksı, öylece duruyormuş.

Kral çocukları tek tek dolaşmış çiçeklerine bakmış kimini bir iki sözle övmüş ama yoluna devam etmiş. Jack’in(Cek) yanına gelince onun boş sak­sısına bakıp:

—    Çocuğum, senin saksıda çiçek yok ki!

—    Evet kralım, maalesef benim tohumum büyümedi!

Bu cevap üzerine yaşlı kral küçük Jack’i(Cek) kucaklamış ve bundan böyle kendisini evlat edineceğini, kendisinden sonra da onun kral olacağını duyurmuş.

Meydandakiler bu işe bir anlam verememişler. “Bunca güzel çiçek varken nasıl olur da saksısı boş olan bir çocuk veliaht ilan edilir!” diye birbirlerine sormuşlar.

Ahalinin merakını kral şu açıklamayla gidermiş:

—    Benim dağıttığım çiçek tohumlarının hepsi daha önce sıcak sudan geçirilmişti, yani hiçbirinden çiçek çıkma ihtimali yoktu. Ama sadece bu çocuk gerçeği bana olduğu gibi anlattı; işte bu yüzden benden sonra o kral olacak.

Eric MADDERN –Poul HESS Çeviren Dilek ÜNAL ( Kısaltılmıştır.)

KRALIN TOHUMU METNİ ETKİNLİKLERİ 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Okuma Metinleri

Facebook Yorumlar