Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

A’dan Z’ye Bütün Atasözleri

A’dan Z’ye Bütün Atasözleri
ATASÖZLERİ 8 Eylül 2016 686 defa okundu 0 yorum

 

ARADIĞINIZ ATASÖZÜ İÇİN ALFABETİK OLARAK TIKLAYIN.

 

  Atasözü atalarımızın yüzyıllar boyu yaşadığı tecrübelerine dayalı düşüncelerini, öğüt ve fikirlerini, çoğu mecaz yolu ile kısa ve kesin bir şekilde anlatan, daha çok sözlü olarak nesilden nesle geçen, anonim olan ve hüküm bildiren özlü sözlerdir. Atasözlerini ilk söyleyen belli olmadığı veya söyleyen unutulduğu için halkın ortak malı saydır. Nesilden nesle aktardan atasözleri anonim halk edebiyatımızın en önemli kaynaklarındandır.
Günlük yaşantımızda, konuşmalarımızda atasözlerini, gerek anlamı pekiştirmek, gerek haklılığımızı kanıtlamak, öğüt vermek, örnek göstermek için sık sık kullanırız.
Atalarımızın sav, mesel, darb-ı mesel diye adlandırdığı atasözleri Türkçenin en değerli eserlerindendir. Atasözlerinin ilk örneklerine Orhun Abideleri’n- de, Divanü Lügati’t-Türk ve Dede Korkut Kitabı’nda rastlanmaktadır. Atasözleri o dili konuşan insanların özelliklerini, bir toplumun görüşünü, yaşantısını, bilgisini, değer yargılarını ve felsefesini yansıtır.


Atasözleri kalıplaşmış sözlerdir, sözcük atılıp sözcük katılamaz. Sözcüklerin yerleri de değiştirilemez. Atasözlerinde çoğunlukla mecaz anlatım tercih edilmiştir. Atasözlerinin ilk örnekleri manzumdur.
Türk atasözlerinin belli, başlı özellikleri vardır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:
1- Kalıplaşmış halde bulunurlar.
2- Kısa ve özlüdürler.
3- Her kipte kullanıldıkları gibi çoğunlukla geniş zaman ve emir kipi ile kullanılırlar.
El atına binen tez iner, (geniş zaman kipi) Bugünün işini yarına bırakma, (emir kipi)
4- Gözlem ve denemelerden doğarlar (sosyal olaylar, tabiat olaylan)
Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.
Kızını dövmeyen dizini döver.
Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.
5- öğüt içeriklidirler.
Ayağını yorganına göre uzat.
6- Pek çoğu mecazlı olmakla birlikte, mecazsız olanlar da vardır.
Mum dibine ışık vermez.
Kaçan balık büyük olur.
7- Aykırı anlamlılar.
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.
8- Çifte yargılı olanlar.
Az söyle, çok dinle.
9- Birkaç biçimi olanlar.
Dost acı söyler. Dostun attığı taş baş yarmaz.Atasözlerinin alfabetik olarak yer aldığı bu kitap öncelikle ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, birçok kaynak kitaba bakılarak hazırlanmıştır. Günlük hayatta en çok kullanılan atasözleri seçilerek kitaba alınmıştır. Bu kitap ilköğretim öğrencilerimize Türk dilinin en güzel zenginliklerinden olan atasözlerimizi tanıtmak, güzel Türkçemizi doğru öğretmek ve güzel kullanmaları için destek olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Facebook Yorumlar