Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI İLE İLGİLİ YAZI VE ŞİİR

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI İLE İLGİLİ YAZI VE ŞİİR
BELİRLİ GÜNLER VE HAFTALAR 6 Ağustos 2016 815 defa okundu 0 yorum

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI (Ocak Ayının 2. Pazartesi Günü ile Başlayan Hafta)

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI İLE İLGİLİ YAZI

Ülkemizde enerji sıkıntısı nedeniyle zaman zaman elektrik kesintileri yapılmaktadır. Enerjiyi bilinçli ve tasarruflu kullanmak zorundayız. Enerjinin bilinçli kullanılmasını sağlamak için ülkemizde ocak ayının ikinci pazartesi günü başlayan hafta enerji tasarrufu haftası olarak kabul edildi.
Hafta içinde, bütün yurtta enerji ile ilgili toplantı ve açık oturumlar düzenlenir. Televizyon kanallarında enerji ile ilgili programlar yayımlanır. Okullarda;
enerji kullanımında tutumlu olmanın önemi anlatılır. Enerjiyi bilinçli kullanmak için alınması gerekli önlemler belirtilir. Enerji tasarrufu ile ilgili afiş, karikatür, resim ve kompozisyon yarışmaları düzenlenir.
Her iş bir güçle yapılır. Bu güç enerjidir. İşler insan gücü ile yapılırken bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucu önceleri insanların daha az enerji harcayarak bazı işlerini yapan aletler geliştirildi. Zamanla insan ve hayvan gücünün yerini makineler almaya başladı. Makineler de enerji ile çalışırlar. Başlıca enerji kaynaklarımız güneş, kömür, su, elektrik ve petroldür.
Enerjinin önemi gittikçe artmakta; evde, iş yerinde, toplum yaşamının her alanında makineler kullanılmaktadır. Buzdolabı, elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi araçlar evimizdeki işlerimizi kolaylaştırır. Traktör, kullandığımız araç ve gereçlerin, giyeceklerimizin üretildiği fabrikalar, evlerimizi ısıtan ısınma araçları, ulaşım için bindiğimiz araçlar enerji ile çalışırlar.
Her tür makine, enerji ile çalışır. Makinelerden düzenli ve sürekli olarak yararlanabilmek için, enerjiyi tutumlu kullanmak zorundayız. Yoksa iletişim araçlarından elektrik ve doğalgaz kesintileri ile ilgili haberleri sık sık duyar hale gelebiliriz.
Enerjide tutumlu olmak; enerji kaynağını en verimli biçimde kullanmaktır. Aşırı enerji tüketiminin ve kayıplarının azaltılmasıdır. Çünkü dünyadaki enerji kaynakları da azalmaktadır. Enerjiyi tutumlu kullanırsan azalmayı yavaşlatabiliriz.


ENERJİ TASARRUFU HAFTASI İLE İLGİLİ ŞİİR

ENERJİ TASARRUFU
Boş hayaller kurarak geçmişi öyle anmam,! 
Vücudum sağlıklıdır, onu hor kullanamam.
Enerjim ne fazladır ne de öyle kıt ve az, 
Odamda elektrik boş yere harcanamaz.
Mutfak intizamlıdır, her şeyin vardır yeri, 
Meyveleri çürütmem, kokutmam yemekleri.
Evdeki musluğu lüzumsuz yere açmam 
Paramı olur olmaz öyle etrafa saçmam.
Yaşamak bence zevktir, ne ağrım var ne sızım 
İleriyi düşünen idareli bir kızım.
Her şeyi düzenleyen, dengeleyen elimdir,
Enerji tasarrufu benim idealimdir.
                                                   Ferit Ragıp TUNCOR


ENERJİ TASARRUFU HAFTASI ile ilgili yazı ve şiir

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI

Facebook Yorumlar