Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

ŞEYH SADİ ŞİRAZİ HİKAYELERİ

ŞEYH SADİ ŞİRAZİ HİKAYELERİ
DİNİ HİKAYELER 24 Mart 2016 387 defa okundu 0 yorum

ŞEYH SADİ ŞİRAZİ HİKAYELERİ

Kabahat Kimde?

Padişahın biri attan düşerek boynunu kırdı. Memleketinin en ünlü hekimleri uğraştılar, fakat bir türlü bir çaresini bulup padişahı tedavi edemediler.

Günün birinde uzak bir iklimden gelen bir hekim padişahı tedavi edip boynunu kısa zamanda eski hâline getirdi.

Aradan günler geçti o becerikli ve usta hekim padişahın ziyaretine gitti. Kadir kıymet bilmeyen padişah o güzel hekime iltifat etmek bir yana başını çevirip yüzüne bile bakmadı.

Bunun üzerine hekim üzülerek oradan ayrılırken:

“Kabahat bende, eğer ben onun boynunu çevirip eski hâline; getirmeseydim, o bugün yüzünü benden çevirmezdi,” dedi.

 

Neyin Nerede Kullanılacağını Bilmek

Bir baba anlayışsız ve beceriksiz çocuğunun kulağını bükerek ona şöyle dedi:

“Ey beceriksiz, şaşkın, anlayışı kıt, bedbaht oğlum. Ben sana kazmayı odunları kırman için verdim. Yoksa gidip mescidin duvarını yıkman için vermedim.”

 

Kürk Bekleme Derdi Eklenince

Tuğrul Şah soğuk bir günde sarayını bekleyen Hintli bir bekçi! ye rastlamış. Bekçinin adı “Bahtı iyi” imiş. Bekçinin soğukta titrediğini gören Şah, ona acıyarak:

“İçeriye girince şu üstümdeki kürkü sana göndereyim, giy del üşüme,” demiş.

O sırada soğuk bir rüzgâr esmiş, Şah hemen içeriye kaçmış. İçeride sevdiği biriyle karşılaşınca bekçiyi de, söylediklerini unutmuş.

Soğuk yetmiyormuş gibi bekçiyi bir de kürk derdi sarmış. – Bekçi sabaha kadar “kürk ha geldi, ha gelecek” diye beldeye! dursun, Tuğrul Şah huzur içinde uyumuş. Sabah olunca bekçi bir ara Tuğrul Şah’a rastlamış ve şöyle demiş:

“Sultanım, sevdiğini görünce bu zavallı, soğuktan titreyen bekçiyi unuttun. Senin gecen zevk ve huzur içindeydi Benim geceyi nasıl geçirdiğimi nereden bileceksin.”

Facebook Yorumlar