Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/guzelguzelsoz/public_html/wp-content/themes/modaportalplus/functions.php on line 39

ÇEVRE KİRLİLİĞİ HAKKINDA BİLGİ

ÇEVRE KİRLİLİĞİ HAKKINDA BİLGİ
EĞİTİM 25 Kasım 2015 403 defa okundu 0 yorum

ÇEVRE KİRLİLİĞİ NEDİR?

Çevre kirliliği; doğanın, yaşanılan çevrenin ve doğal kaynakların doğal olmayan yollarla yani insan eli ile kirletilmesidir.

Çevre kirliliği, doğada yaşayan bütün canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen, doğaya zarar veren ve bazı özelliklerini bozan yabancı maddelerin toprak, hava ve suya karışmasına çevre kirliliğidir. Çevremizi kirleten ve sağlığımızı bozan başlıca nedenler; fabrika atıkları, taşıtlar, hava kirliliği, tarımda kullanılan ilaçlardır. Ayrıca insan kaynaklı atıklar da çevre kirliliğine neden olmaktadır. Yediğimiz çikolata paketini, içtiğimiz suyun şişesini gelişi güzel sokaklara, yollara atarsak çevre kirliliğine biz de neden olmuş oluruz. Yere tükürmek de çevre kirliliğine neden olmaktadır.

Çevre kirliliği çeşitleri vardır. Bunlar şunlardır; Su kirliliği, hava kirliliği, gürültü kirliliği, radyoaktif kirlenme, toprak kirliliğidir.

Çevremizi kirletmemek için çevremize çöp atmamalıyız. Çünkü attığımız çöpler toprağımıza karışarak toprağımızı, suyumuza karışarak suyumuzu kirletir. Çevremizin kirlenmesi bizim ve diğer canlıların sağlığını olumsuz etkiler. Çünkü çevrede besin kaynaklarımız, su kaynaklarımız ve yaşadığımız mekanlar bulunur. İçme sularımızdaki kirlilik, havadaki ve sudaki kirlenme besin zincirine karışır. Meyveler, sebzeler ve diğer ürünlerden bizlere ve diğer canlılara ulaşarak sağlığımızı bozar.

Çevre kirliliği ile ilgili Hacivat Karagöz oyunu için bağlantıya tıklayın.

cevre-kirliligi-nedir

Facebook Yorumlar